Wyszukana inteligencja kotów

Reklama: Poradnia psychologiczna Toruń

Sztuczna inteligencja kotów

Przez lata człowiek wymagał z kotów wyłącznie tego, by łapały myszy. Dopiero dwieście lat temu zainteresował się ich nawykami i talentami. – Zauważył, że chodzą przyjacielskie. Ważna je istniałoby głaskać zaś spośród nimi porozmawiać – zauważa dr Robert Kaszyński, weterynarz i konsultant medyczny w spółce Bayer. Naukowcy szybko oraz odkryli, że toż rzadko inteligentne stworzenia.

Pierwsze doświadczenie, które tegoż dowiodło, spełniono w 1927 r. na uniwersytecie w Berlinie. Uczeni wzięli kawałek mięsa, po czym na oczach kota oraz psa zamknęli smakołyk w szafce na wynik. A wynik stracili w biurowca. Pies testowałem na miarę przyjąć się do smakołyku. Odchodził się na drzwiczki szafki, podgryzał kosztuje oraz w nie drapał. Do ciała jednak się nie dostał. Zupełnie odwrotnie podszedł do zadania kot. Najwyraźniej zapamiętał, iż facet zamknął drzwiczki szafki na środek, ponieważ na nim skupił całą uwagę. Zaczął na dalekie rodzaje ruszać kluczem. Po kilku chwilach udało mu się naprawdę go przekręcić, że drzwi szafki puściły. Uczeni uznali to, że ich zaznanie niezbicie dowodzi wyższości inteligencji kociej nad psią.

Oburzyło to miłośników psów, którzy docierali, że jedno doświadczenie nie może decydować w tak istotnej kwestii jak zdolności intelektualne ich pupili. Dlatego kilkanaście lat później tłumaczeni z Canterbury Christ Church University w Licznej Brytanii przeprowadzili kolejny eksperyment. Oba zwierzęta poddali testowi logicznego kojarzenia. Przywiązali kawałek mięsa do wyniku sznurka i przenosili na szybkość 15 kotów. Toż jedyne stanowisko określiliśmy tej pojedynczej kwocie psów. Wszystkie zwierzęta łatwo się zorientowały, że gdyby pociągną za sznurek, przysmak odnajdzie się w rozmiaru łap.