Wzdłuż autostrady A2, od Strykowa w miejscowość Poznania, mają stanąć nowe wyższe siatki.

Reklama: Siatka leśna Bydgoszcz

Wzdłuż autostrady A2, od Strykowa w okolicę Poznania, mają stanąć nowe wyższe siatki. Stare ogrodzenie jest jedynie 1,6 metra wysokości oraz nie chroni kierowców przed łosiami.

Nowe ogrodzenie stanie wzdłuż autostrady A2, od Strykowa do ściany województwa wielkopolskiego. Siatka, wyższa o metr od dawnych zabezpieczeń, ma chronić kierowców przed wpadnięciem na ulicę łosi. Inwestycja pośrednio jest pokłosiem tragedii, która rozegrała się na A2 cztery lata temu. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na platformę nowego ogrodzenia autostrady A2 na dowodzie 58 kilometrów. Otwarcie ofert nastąpi 22 marca, inwestycja ma zostać zakończona w ruchu 28 miesięcy od podpisania zgody z wykonawcą.

Płoty traktują stanowić znacznie silne i przede każdym – wyższe. Stare siatki mają 1,6 metra, inne są mieć 2,5. Autostrada A2 na ostatnim dowodzie została przedstawiona do celu prawie 10 lat temu. Do ostatniego należy doliczyć ponad dwa lata budowy i czas niezbędny na stworzenie projektu. Co świadczy, że pomysł oraz każda dokumentacja spośród nim związana, również środowiskowa, liczą sobie przynajmniej 15 lat. A po co więc rzecze? Żeby uzmysłowić, że drogę miano w całkiem nowe sprawy „przyrodniczej”. Przeprowadzono wówczas inwentaryzację na obszarze wszystkich nadleśnictw, przez jakie zawierała przebiegać ważna i ustalono, że samym będącym tam zwierzęciem, które posiada wysoko skakać, jest sarna. Ponieważ sarna wzbija się w powietrze do półtora metra, siatkę ochronną wzdłuż drogi zaprojektowano na 1,6 metra. Problem w tym, że w późniejszych latach, w okolicach autostrady rozpoczęły się pojawiać łosie, zwierzęta które bez trudu pokonują pułap 2 metrów.

Kiedy projektowano autostradę, faktycznie łosi było dużo, zaś w przestrzeniach A2 nie były nawet przechodnio. A od 2001 roku obowiązuje moratorium, to stanowi łoś jest stworzeniem łownym, ale objętym całoroczną ochroną. Nie produkuje się odstrzałów. Gra tym łoś nie ma bezpośrednich wrogów, żadne inne zwierzęta oraz na łosia nie polują. A z roku na rok łosi jest coraz dużo. A mówiąc dokładnie – na terenach, które ma naszym zadaniem łódzka dyrekcja, w 2013 roku naliczono 453 łosie. Rok później było ich już 498, natomiast w 2015 roku – 584. 10 marca będzie dodatkowa inwentaryzacji a bogata istnieć prawdziwym, że dane za rok 2016 będę ciągle bardziej poważne.

Łoś z stylu jest stworzeniem dostojnym, powolnym, wchodząc na drogę nie boi się samochodów, nie boi się i człowieka. Dlatego stanowi zagrożenie dla kierowców. Ponadto nie tylko łosie, ale i drugie zwierzęta potrafią stanowić ciężkie. Zwłaszcza, że coraz dobrze istnieje także jeleni, saren, borsuków, zajęcy, bażantów. Niezależnie, po której opcji się poruszamy, trzeba mieć. Szczególnie, gdy przebywamy w otoczeniu skraju lasu i miejsc, czy łąk. O wschodzie, czy zachodzie słońca, zwierzęta poszukują pożywienia, w obecnych czasach szczególnie wzrasta niebezpieczeństwo na trasie.