Z okresem każde ogrodzenie w sukcesu działania złych warunków atmosferycznych, nawet po kilku, kilkunastu latach z wybudowania może wymagać remontu.

Reklama: Betafence Bydgoszcz

Z czasem każde ogrodzenie w sukcesu działania złych warunków atmosferycznych, nawet po kilku, kilkunastu latach z wybudowania może chcieć remontu. Podpowiadamy, jak stworzyć impregnację muru, naprawić podmurówkę betonową oraz poprawnie przykleić daszki ogrodzeniowe. 

Materiały, z których stawia się ogrodzenia, mają nową trwałość. Oczywiście najlepszy jest kamień – nie powinien go impregnować, z upływem lat nabiera charakteru. Mury z piaskowca i wapienia (kamieni porowatych) warto jednak zabezpieczyć odpowiednim środkiem, ponieważ w pomieszczeniach zacienionych szybko porastają glonami. Impregnacja ogranicza wchłanianie wody, zmniejsza podatność na zatrucie i rozwija trwałość materiału. 

Na rynku znajdziemy wiele preparatów do impregnacji kamienia, które zakłada się za pomocą pędzla lub natrysku. Zabieg tenże możemy przeprowadzić samodzielnie, po dokładnym oczyszczeniu muru i przybliżeniu się z informacją zamieszczoną na opakowaniu. 

Cegły klinkierowe są dość trwałe. Nie chcą impregnacji, gdyż są bardzo małą nasiąkliwość. Chociaż zaaplikowanie specjalnego impregnatu sprawi, że kolor materiału stanie się intensywniejszy, a powierzchnia odporniejsza na zabrudzenie. Cegły silikatowe (szczególnie łupane) dość szybko ulegają zabrudzeniu, dlatego należy okrywać je środkiem hydrofobizującym.

Mury z bloczków betonowych chwali się impregnować, jeśli dostają się w tle, gdzie łatwo mogą ulec zabrudzeniu, np. w pobliżu ruchliwej drogi. Zabezpieczone bloczki łatwo czyści się myjką ciśnieniową.

Uszkodzeniom często ulegają podmurówki z fundamentu wylewanego – beton kruszy się i odpada. W większości przypadków, defekty te zachodzą na zysk wykorzystania do budowy cokołu nieodpowiedniego betonu lub kruszywa. Niekiedy zbyt tanie istnieje również posadowienie murka lub stanowi on za niewielki.

Niewielkie ubytki w podmurówce można wykonać zaprawą do pielęgnacje konstrukcji betonowych, po uprzednim oczyszczeniu i zagruntowaniu uszkodzonej powierzchni. Nie chodzi stosować klejów elastycznych do płytek – wcale nie nadają się do takich napraw. Prace tego rodzaju warto zlecić ekipie specjalizującej się w strukturze ogrodzeń.

Jeżeli ubytki pojawiają się stale, pomimo ich naprawiania, podmurówkę należy rozebrać i dokonać nowe ogrodzenie. Klasyczne cokoły wylewane z betonu wymienia się dziś przeważnie elementami prefabrykowanymi w budowie betonowych płyt zbrojonych, wysokości 20–30 cm i długości 2–2,5 m. Są obfite w zestawie, stosunkowo popularne i idealnie dodają się do instalacje ogrodzeń z przęseł albo sieci.

W przypadku ogrodzeń murowanych, problemem bywa również odspajanie się daszków, montowanych na słupach i podmurówce. Fakty te można z powrotem przytwierdzić klejem mrozoodpornym. Zanim jednakże to doprowadzimy, musimy usunąć pozostałości starego kleju, tak żebym daszek mógł tak dochodzić do muru. Odnosi się do tego szlifierki kątowej lub narzędzi ręcznych. Podczas pracy należy uważać, żebym nie uszkodzić ogrodzenia.