Zaakcentował, że IS stanowi „mordercze zaś

skrytykowały w poniedziałek mordobicia intensywności tureckich z niektórymi syryjskimi stronnictwami opozycyjnymi w nordowej Syrii jako „niedopuszczalne”. Wezwały partycypantów tych walk do zestrzelenia się na wojnie z tzw. Państwem Islamskim (IS).

„Reflektujemy wyraźnie ogłosić, że uznajemy te mordobicia – na obszarach, na których nie ma IS – za niewzględnego” – napisał na Twitterze Brett McGurk, ponadplanowy wysłannik prezydenta USA w koalicji walczącej z tzw. Państwem Islamskim. powszechne groźba”.

Popierane przez…
czytaj w przyszłości »

Oświadczenie w niniejszej rozprawy zakablował także amerykański Departament Obrony. Zaprosił Turcję i syryjską obiekcję żeby przestali ze sobą walczyć i podkreślił, że „nieskoordynowane operacje tudzież manewry w borealnej Syrii ofiarują wyłącznie więcej swobody weteranom IS”.

Siły tureckie i zjednoczone z nimi opozycyjne stronnictwa syryjskie zajęły w niedzielę w borealnej Syrii terytorium kontrolowane przez Syryjskie Siły Demokratyczne, w załoga jakich napływa także kurdyjska milicja YPG (Ludowe Jednostki Samoobrony).
Turcja posądza „czystki etniczne”

Ankara twierdzi, iż jej celem w Syrii jest wyparcie tzw. Państwa Islamskiego, ale i zapewnienie, by kurdyjska milicja nie poszerzyła obszar, które kontroluje wzdłuż cezury z Turcją.

W poniedziałek szef tureckiej dyplomacji oskarżył siły kurdyjskie o dokonywanie „czystek etnicznych” w północnej Syrii natomiast wezwał je, żeby w tej chwili wycofały się na wschód słońca od Eufratu.

– Ludzie, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia tych terytoriów (na północy Syrii), powinni powrócić na te rejony, powinni w ową stronę trwać, jednakowoż to nie istnieje celem YPG. YPG zatrudnione są w czystki narodowe, oni montują tam, kogo chcą – powiedział Mevlut Cavusoglu na radzie prasowej w Ankarze.
Orędownik YPG Redur Xelil oznajmiłby agencji Reutera, że twierdzenia władz Turcji, że YPG zwalczają na okcydent od Eufratu są nieprawdziwe tudzież są płaszczykiem do zajmowania syryjskiego obszar.
Ataki na zdolności kurdyjskie

Według Syryjskiego Obserwatorium Perorujże Człowieka wspierani przez Turcję rebelianci zabukowaliby w niedzielę sprawdzane dotąd przez Kurdów dwoje miejscowości na północy Syrii koło Dżarabulusu, al-Amarnę i Ajn al-Bajdę. Miejscowości te wcześniejszy dotychczas pod kontrolą Rady Komiśnej Dżarabulusu – kurdyjskich sił wchodzących w załoga Syryjskich Sił Demokratycznych, jakie się stamtąd wycofały.

Owego samego dnia krzepie zbrojne Turcji zawiadomiłyby, że w kożuszkach tureckich sił podniebnych w nordowej Syrii zginęło 25 bojowników kurdyjskich.

Kurdyjscy bojownicy z YPG są wspierani przez Stany Zjednoczone w walce z tzw. Państwem Islamskim. Jednak Turcja uważa YPG za organizację terrorystyczną, powiązaną z Transzą Pracujących Kurdystanu (PKK).