Zakwaszanie gleby – w jakim celu, kiedy i czym zakwasić glebę?

W sukcesie zbyt zasadowych gleb, kiedy wartość pH gleby przekracza 6,6 przydatne jest przeprowadzenie procesu zakwaszania. Zakwaszanie konieczne jest więcej czasami glebom przewapniowanym, takim, na których uważa się zahamowany wzrost roślin.

Istnieje wiele gatunków roślin, które preferują kwaśną glebę, należą do nich przede każdym krzewy iglaste, paprocie czy rododendrony. Aby ich wzrost był niczym najbardziej elegancki, należy zapewnić im kwasowy odczyn gleby.

Żeby odpowiednio zakwasić glebę, niezbędne jest wykonanie pomiaru jej odczynu pH. Tylko po uzyskaniu wiarygodnego wyniku, możliwe jest dopasowanie odpowiedniej dawki środka zakwaszającego. W przypadku gotowych preparatów instrukcja użycia zazwyczaj wybiera się na opakowaniu.

Proces zakwaszania należy wykonać wtedy, kiedy wartość pH gleby jest cenniejsza niż ta, w jakiej tak czuje się dana roślina. Większość roślin preferuje odczyn gleby oscylujący w granicach 6,5. Żeby doprowadzić glebę do takiego stanu, konieczne istnieje w centralnej kolejności poprawienie jej pH do gustu obojętnego, na przykład przez wysypanie jej trocinami drzew iglastych lub korą, a później zakwaszanie nawozem lub specjalnymi preparatami.

Do zakwaszania gleby możemy wykorzystać:

  • torfu
  • nawozów siarkowych (siarka granulowana)
  • specjalnych preparatów oddanych do zakwaszania
  • kawy

W przypadku zakwaszania torfem konieczne jest wymieszanie spośród nim roli w układu 1:1 na głębokości 15 – 20 cm. Rób ten sprawia najpozytywniejsze wyniki, kiedy pisany jest jesienią. Ph torfu oscyluje w możliwościach 3-5 a tymże tymże po połączeniu go pół na pół z ziemią, daje bardzo ciekawe wyniki. Jeśli chodzi o trociny i korę, to źle uważane są one za czymś, które istnieje w stopniu skutecznie zakwasić glebę, w rzeczywistości jednak obniżają one jej pH jedynie w zasięgu strefy korzeniowej.

Mało popularnym, jednakże bardzo silnym a co najistotniejsze bezpiecznym środkiem na zakwaszenie gleby jest podlewanie roślin kawą. Napar kawowy ma robienie zakwaszające, jeżeli zmieszamy go w związku 1:1 z wodą deszczową, uzyskamy dużo atrakcyjny środek zakwaszający, i do łączenia w sukcesu roślin doniczkowych. Co prawda jego wpływanie będzie mocno powolne, jednak na większą metę bardzo łagodniejsze niż stosowanie sztucznych nawozów.

W sukcesu gotowych preparatów do zakwaszania możemy wykorzystywać je również do podsypywania, jak również podlewania po rozpuszczeniu ich w wodzie. Preparaty też zawierają tę zaletę, że mogą stanowić kierowane przez cały sezon wegetacyjny roślin. Podczas stosowania potrzebne jest trwałe monitorowanie poziomu pH tak, żeby uzyskany zysk był szczególnie podatny.

Dobór sposobu zakwaszania winien stanowić dodawany do guście gleby zaś jej odczynu. Najszybszym środkiem na dobre zakwaszenie gleby, jest wysianie do niej siarki granulowanej lub pylistej. Siarka działa bardzo dokładnie, jeżeli stosujemy umiarkowane dawki, wiosną możemy przystępować teraz do siewu i sadzenia. Jeśli natomiast używamy od 2,5 do 3,5 kg na 10m2, to zanim zagospodarujemy glebę, musi przejść przynajmniej rok. Siarkę w kwotach do 100g na 10m2, możemy zaczynać nawet po posadzeniu roślin.

Aby utrzymać efekt zakwaszania gleby, należy zrezygnować ze stosowania obornika, naturalnego kompostu czy nawozów wapniowych i magnezowych. Podlewać rośliny najlepiej przy zastosowaniu deszczówki (woda z kranu zawiera wapń), a także nawozić przy zastosowaniu kwaśnych nawozów.

Utrzymanie odpowiedniego pH gleby możliwe jest właśnie to, gdy na bieżąco śledzimy jej kształt. Należy obserwować glebę oraz rośliny i prowadzić kontrolny pomiar przynajmniej raz w roku. Jeżeli wartość pH będzie wychodzić z tej, która jest obowiązkowa, przydatne jest spowodowanie kroków w kierunku zakwaszenia ogrodowej ziemi.