Zamki w przyszłości. Czym się będą oceniały i nagradzały?

Reklama: nowe mieszkania Bydgoszcz

Obszar geograficzny w którym przyszło nam żyć predestynuje nas do ogrzewania własnych domów i miejsc szczególnie w okresie jesienno zimowym, gdy słupek rtęci na zaokiennym termometrze pokazuje wartości sporo poniżej zera. Wraz ze spadkiem temperatur wzrastają że ceny za energię elektryczną, co w określony sposób motywuje nas do poszukiwania alternatywnych, popularniejszych sposobów ogrzewania pomieszczeń, w jakich odbywamy. W nawiązaniu do powyższego urodziła się koncepcja budownictwa energooszczędnego oraz pasywnego. 

Różnica między domem energooszczędnym i pasywnym kryje się w kwocie rocznego zapotrzebowania na siłę elektryczną w przeliczeniu na 1 m2. Podczas jeżeli w przykładu tego ważnego tworzy ona nie bardzo niż 40 kWh, drugi potrzebuje tej energii jedynie 15 kWh. (Narodowy Fundusz Ochrony Otoczenia i Gospodarki Wodnej nadał budynkom wznoszonym według tych koncepcji oznaczenia – odpowiednio NF40 i NF15). Tak małe zużycie działalności jest znakomite, jednak aby takie było, dom musi spełnić kilka kluczowych warunków – ważną potrzebą jest efektywne źródło ogrzewania, u jakiego należy wymienić projekt budynku, dobre parametry izolacyjne okien, drzwi, ścian, dachów. 

Domy pasywne muszą zająć się określonym zasadom, według których bryła budynku powinna być zamontowana na systemie prostokąta, i tenże dom winien stanowić zwieńczony dachem jedno- lub dwuspadowym. W sukcesie projektu domu energooszczędnego nie musimy się tak sztywno trzymać wytycznych, jednak należy pamiętać, aby w układzie unikać załamań, a głowa traktowała jako wyjątkowo przystępny kształt.

Projekt domu pasywnego zakłada całkowity brak przeszkleń z ściany północnej budynku, co mogłoby zawierać utraty ciepła. W budynkach energooszczędnych i ciągnie się do zminimalizowania ilości przeszkleń, co nie znaczy, iż nie może ich tam istnieć w ogóle. Wszystkiego typu przeszklenia także w poszczególnym, kiedy również nowym przypadku powinny odnaleźć się na elewacji południowej budynku. Podobieństwo widać również wewnątrz obu domów, także w pewnym, jak oraz w nowym reklamuje się taki tenże układ wnętrz, razem z którym stronę północną należy dać na garaż, garderobę, pomieszczenia gospodarcze, południową strona domu oraz na danie salonu i dobrzy. W współczesny droga pomieszczenia są tzw. strefę buforową.

Sposób podłączenia instalacji grzewczej różni się pomiędzy dwoma sposobami domów. W obiektach energooszczędnych instalacja współpracuje z pierwszym systemem grzewczym. W celu ogrzania budynku zajmuje się pompy ciepła, kotły kondensacyjne, grzejniki, a dodatkowo energię słoneczną. Dom pasywny że być i pozbawiony tzw. aktywnej instalacji grzewczej. Ciepło uzyskuje się z darmowej energii słonecznej. W obiekcie podniesienia i życia temperatury gwarantującej komfortowe funkcjonowanie bierze się tu także instalację wentylacji mechanicznej, a także ciepło tworzone przez mieszkańców. 

Stolarka okienna to ważny aspekt nowoczesnych domów. Nie wyłącznie rozmieszczenie okien i drzwi zewnętrznych względem stron świata jest miejsce dla akumulacji ciepła wewnątrz budynku. Ważny jest jeszcze montaż i zwiększone parametry termiczne. Dobrze zamontowane, wysokiej wartości okna sprzyjają zachowaniu energetycznej efektywności domu. Przy wyborze okien warto zwrócić uwagę na czynnik przenikania ciepła. Jego wysoka granica dla okien i drzwi w wypadku domów energooszczędnych wynosi 1,3 W/(m2·K), oraz w zakładach pasywnych 0,8 W/(m2·K). Jeśli należy o ściany i dach, wtedy w domach energooszczędnych, w których ściany zewnętrzne ocieplone zostały 20 cm warstwą izolacyjną, a dach warstwą 10 cm grubszą, współczynnik przenikania ciepła ma nie dobrze niż 0,2 W/(m2·K). W domach pasywnych bariera dla utraty ciepła wymaga być ważniejsza. Dla dachu wynosi 50 cm, dla ścian 30 cm. Przy takich parametrach współczynnik przenikania pomocna będzie nie większy niż 0,12 W/(m2.K)

Budowa domu energooszczędnego lub pasywnego dobrze nie musi generować większych kosztów niż budowa domu murowanego. Wystarczy ją dobrze rozplanować. Mankamentem potrafią stanowić informacje, do jakich należy się zastosować, by móc zakwalifikować budynek jako energooszczędny lub pasywny jednakże konieczność przestrzegania zasad na momencie projektu, a następnie budowy, w późniejszym czasie wynagradzają znacznie mniejsze rachunki za zużycie energii grzewczej, a roczny bilans uwzględniający koszty owoców i porażek w sukcesie domów energooszczędnych oraz pasywnych istnieje w konsekwencji bardzo skromniejszy niż w przypadku domów zbudowanych w technologii tradycyjnej.