Zwolennicy dobrych wyjść z ulgą przyjmą brak prawnych wymogów przy prowadzeniu tego standardu inwestycji.

Reklama: bramy przesuwne Bydgoszcz

Zwolennicy łatwych rozwiązań z ulgą przyjmą brak prawnych wymogów przy dokonywaniu tego typu inwestycji. Wyjątkiem od tej listy są ogrodzenia o wysokości wyższej niż 2,2 m lub położone w sąsiedztwu możliwości bądź torów kolejowych. W takich wypadkach chęć budowania należy zgłosić w starostwie powiatowym. Przed rozpoczęciem prac warto jeszcze skonsultować się z sąsiadem, gdyż przepisy budowlane nie dotyczą ogrodzeń usytuowanych pomiędzy działkami.

Wybór materiału, z jakiego będziemy montować ogrodzenie to pierwsza decyzja ze względu na specjalne jakości oraz trwałość użytych materiałów. Dla pań oszczędnych najlepszą możliwością jest siatka, ukazująca się dużą trwałością. Niemniej jednak trudno mieć jej piękne walory estetyczne, którymi określają się na dowód ogrodzenia żeliwne. Wysoka estetyka, trwałość również możliwość układania ich stanu razem z swymi upodobaniami, przenoszą się jednak na wysokie koszty produkcji. Wciąż łatwym w Polsce wyjściem są ogrodzenia drewniane, które niestety – nawet przy odpowiednim zabezpieczeniu – wymagają okresowej wymiany. Alternatywę stanowią tworzywa sztuczne. Lekkie i wytrzymałe PVC może imitować szlachetniejsze materiały, w ostatnim drewniane sztachety. Coraz szerszą sławą bawią się bardzo trwałe prefabrykowane panele z wibrowanego betonu. Zdecydowanie bardzo oceniane pod kątem moce i urody są konstrukcje murowane, jakie można dowolnie kojarzyć z wyjątkami drewnianymi lub metalowymi przęsłami. Pamiętajmy, że niezależnie z wybranego rozwiązania zawsze o wykonać nawet niewielki fundament, co ustabilizuje ogrodzenie oraz zachowa je przed podkopaniem przez zwierzęta.

Popularność ogrodzeń murowanych wynika przede wszystkim z cierpliwości i lekkiej potrzeby konserwacji. W określony skład ogrodzenia murowanego wchodzą słupki, fundament, cokoły oraz przęsła, które przeważnie budowane są z drewna, bądź kutego metalu. Do tego powstają bramy oraz furtki. Wybór budulca to kwestia osobistych upodobań. Przed inwestorami jest szeroka możliwość producentów. Możemy się zdecydować na tradycyjną cegłę, którą następnie otynkujemy, pewno więc żyć jeszcze ozdobny kamień lub klinkier.

Ogrodzenie wybudowane z cegły klinkierowej to jeden z najznaczniejszych oraz wyjątkowo wytrzymałych środków na odgrodzenie swojej posesji. Kwalifikując się na ostatniego standardu konstrukcję pamiętajmy, że na gruncie piaszczystym fundament kładzie się na głębokości 60 cm. W sukcesu budowy pełnego muru, wykop należy powiększyć nawet do 120 cm, tj. do gustu przemarzania gruntu. Do przygotowania fundamentów reklamuje się użycie mieszanki betonowej klasy minimum C16/20, którą potrafimy sam wypracować na budowie. Dzięki dobrze dobranej kompozycji składników mineralnych użycie dobrego cementu zmniejsza ryzyko pojawienia się rys skurczowych, pustek czy raków, a także skraca czas uzyskania 100% wytrzymałości betonu. Fundament winien być zbrojony, a nie musi zawierać ław fundamentowych. Wykonawca powinien zaopatrzyć się przecież w deskowanie, gdyż konieczne jest, aby fundamenty wystawały co chwila 10 cm. ponad powierzchnię. Jeśli ogrodzenie jest lekkie można przeprowadzić je bezpośrednio, jednakże w przypadku znacznych odległości i wysokości murku należy wziąć profesjonalnych szalunków. Podczas betonowania powinien mieć, iż powinny one istnień dobrze przeprowadzone przez mieszankę betonową. Gotową konstrukcję należy owinąć folią chroniącą przed wyschnięciem, a następnie zwilżać wodą przez minimum 7 dni.